Myśliwska „miłość” do przyrody w praktyce.

11073330_808867622536079_5943666566422679505_n.jpg

Tak w praktyce wygląda „dbanie o przyrodę” i „miłość” do niej przez myśliwych. Sytuacje takie nazywają „pokotem” i są z nich bardzo dumni. Być dumnym z tego jak dużo się zabiło… bez komentarza. Następnie mówić innym, że to dla dobra i ochrony przyrody… no cóż, każdy ma swój świat i może niektórzy im uwierzą. Ale jeśli ktoś samodzielnie myśląc widzi rzeczy takimi jakie są, to jest już oszołomem i ekoz***em jak wtedy nas nazywają. Oczywiście myśliwi zasłaniają się tym, że mają tzw. limity odstrzałów i nikt nie może odstrzelić ponad ten limit, bo nakładane są surowe kary. Jak to w praktyce z tymi karami bywa, wiemy dobrze od tych, którzy to towarzystwo opuścili. Spójrzmy teraz na załączone obrazki z perspektywy dbania o przyrodę:

10951154_808867579202750_7501933932263201424_n

Klilkadziesiąt zabitych zajęcy szaraków. Które to aż takich szkód nie robią, bynajmniej szarak, który to jest gatunkiem stepowym, a żywi się roślinnością zielną i korzonkami, których w naszym kraju ma pod dostatkiem. Jedynie zimą może zgryzać pędy w sadach. Do czego zmierzam, wszystkie zastrzelone zwierzęta są naturalnym pokarmem lisa i z powodzeniem mogłyby taką przewidzianą im przez przyrodę rolę spełnić ale nie… musiały paść od kuli, bo ktoś ma takie hobby i jest to tradycja, a na ich nieszczęście zostały sklasyfikowane przez człowieka jako „łowne z okresem ochronnym”. Patrząc na leżące „pięknym” pokotem lisy i zające, nie jest to potrząsanie przyrodą, kpina z niej, gwałcenie jej praw? Co stoi na przeszkodzie zostawić króliki, bażanty, zające, lisy w spokoju, by zajęły się sobą z tym do czego je natura przeznaczyła? Dlatego nie uwierzę nigdy w żadne tłumaczenia myśliwych i osób z tym związanych. Widać wyraznie, że jest to zabijanie dla pospolitej rozrywki nie mającej żadnego dziś logicznego wytłumaczenia. Oczywiście od myśliwych usłyszymy, że „lis to szkodnik, a państwo nie mają pojęcia o gospodarce łowieckiej”. Gdyby myśliwi znali przyrodę tak jak utrzymują, wiedzieliby, że natura nie przewidziała czegoś takiego jak „szkodnik”. Tutaj każdy gatunek istnieje po coś, spełnia swoją rolę, utrzymuje przemądrą równowagę, którą powinniśmy starać się zrozumieć i w sensowny sposób jej dopomagać, a nie zaburzać. I sławna gospodarka łowiecka. Nikt nie powinien się poczuwać do tego, by las i wszystko co żyje w nim dziko podlegało czyjejkolwiek własności albo potrzebom regulacji. Jest to dobro i dziedzictwo wszystkich ludzi, o które powinniśmy dbać oraz szanować.

10982927_808867582536083_7873415605598726738_n

To dbanie przez obie strony rozumiane jest różnie, dla mnie to radość z obserwacji mieszkańców lasu w jak największej ciszy, dla innych mniemanie, że ktoś mu dał prawo kontrolować, regulować liczebność, zabijać. I naziści w obozach koncentracyjnych wpisywali w papierach, że oni tylko „gospodarują zasobami ludzkimi”. Czasem myśliwi próbują z innej beczki, tzw. prosty rachunek czyli od jednej lochy mamy w miocie 8 warchlaków, niech 4 będą samicami, to one w kolejnym roku będą mieć drugie tyle itd. Aż zaleje nas apokalipsa głodnych rozwścieczonych dzików które spustoszą nasze pola, wygonią nas z miast, splądrują markety… ehm. I ciekawi mnie tylko jedno. Czemu na przestrzeni setek lat, gdzie zwierzęta miały zdecydowaną przewagę liczebną nigdy to nie nastąpiło?! Ani nie następuje obecnie w miejscach i rezerwatach ścisłej ochrony gdzie nie strzela się zwierząt już ponad 50 lat… tym samym wszelkie bajeczki o zwierzęcej apokalipsie umierają śmiercią naturalną. Myśliwi zdaje się zapominają, że w selekcji naturalnej biorą udział nie tylko drapieżniki, które we własnym interesie wybili i robią to nadal tym które jeszcze przetrwały (lisy), ale także pogoda, choroby, osłabienie, a w dzisiejszych czasach także brak dostatecznej ilości siedlisk, pokarmu. Twarze zostały zamazane, natomiast gwarantuje, że widnieje na nich błoga radość, duma i zadowolenie… z czego? Zapytajmy myśliwych.

11067448_808867589202749_3113631334757599048_n

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s