Mordowanie słonek – czego się nie robi dla przyjemności?

11219133_915791198510387_7480498346573376977_n

Bardzo nie lubią myśliwi, kiedy publikujemy coś o ptakach,ponieważ wtedy nie ma za bardzo jak się bronić. Poza czczym gadaniem o tradycji, nie ma logicznego uzasadnienia dla zabijania tych pięknych ptaków, a krzyki typu: „Dowiedzcie się czegoś o łowiectwie najpierw!”, „I tak nigdy nie zrozumiecie na czym polega myślistwo”, odbioru tego nie zmienią. Przy publikacji postu o tym jak zabijają kuropatwy, dopiero był lament. Sukcesem jest to, że po wejściu polski do UE i wejściu w życie tzw. Dyrektywy Ptasiej, na słonki podczas ciągów polować już nie wolno, o co myśliwi mają szczególny żal. Co sami na ten temat piszą? Zacytujmy:

Polowanie na słonki na ciągach wiosennych było od niepamiętnych czasów polską tradycją myśliwską przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pochwała pełnych niepowtarzalnego uroku łowów i estetycznych przeżyć nie ominęła żadnego ze znanych twórców literatury łowieckiej, opisujących je w swoich powieściach czy opowiadaniach. I nie tylko. Dzisiaj również są myśliwi, którzy nie przeżyliby chyba roku, gdyby nie stanęli ze strzelbą w budzącym się po zimowym śnie lesie. Stało się to dla nich swego rodzaju rytuałem, bez którego trudno żyć. Wróżbą na rozpoczynający się sezon i oddechem przywracającym siły po fotelowym lenistwie, wprowadzającym na właściwe tory ustalonej wcześniej atmosfery polowań, gdzie nie liczy się rozkład, lecz doznania duchowe. ( !!!)
http://www.lowiecpolski.pl/lowiecpolski.php?aID=433

12189567_915791315177042_4206807380468746530_n

I oni dziwią się, kiedy nazywamy to mordowaniem dla przyjemności. A czym to jest? Przecież aby doświadczać ,jak deklarują przeżyć estetycznych i duchowych, piękna przyrody, zabijać tych niewielkich ptaków nie trzeba. Nie jest to zresztą żaden bohaterski wyczyn, ponieważ ciągnące słonki są mało płochliwe i w zasadzie reagują tylko na gwałtowne ruchy. Stanowisko myśliwego nie wymaga więc specjalnego maskowania, wystarczy jedynie stać spokojnie i składać się w momencie, gdy ptak znajdzie się w zasięgu strzału. A nikt nie broni żadnemu myśliwemu przebywać w lesie i delektować się obserwacją przelotów słonek. To jednak im nie wystarcza. Ale nie zrozumiemy, w końcu tradycja przecież.

Zostaliśmy pozbawieni jednego z najpiękniejszych przeżyć myśliwskich, głęboko związanego z polską tradycją łowiecką – wiosennych polowań na słonki. Przez indolencję urzędników…
Nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek przymusem ze strony Unii, a tym bardziej z ochroną przyrody. Od „Ptasiej Dyrektywy” możliwe są odstępstwa, tzw. derogacje (stosują je inne kraje), natomiast znikoma ilość strzelanych wiosną słonek nie ma żadnego praktycznego znaczenia dla populacji tego ptaka.

Godowe ciągi słonek to chwile niezapomniane. Samo strzelanie najmniejsze ma tu znaczenie, liczy się ten niepowtarzalny nastrój, gdy wraz z nastającą wieczorną ciszą oddajemy się romantycznym marzeniom, osiągając szczęśliwy stan spokoju i harmonii, którego nie burzy ciche i tajemnicze chrapanie słonki. Owszem, odczuwamy emocje, ale ani one, ani nawet odgłos strzału, z tego czarującego nastroju nas nie wyrywa.
kola.lowiecki.pl/ao/refleks/slonki.htm

12191173_915791325177041_8302347340418120611_o

Tyle z ich argumentacji. Pomieszanie z poplątaniem. Niby liczy się nastrój, doznania estetyczne, przeżycia piękna, jednak jak widać na załączonych zdjęciach myśliwi widzą to zgoła inaczej niż normalny człowiek. Ale strzelić trzeba, by tradycji stało się zadość. Zahaczamy tutaj o fałszywy aspekt chęci ochrony przyrody ze strony myśliwych – kiedy w Polsce nie mogą już polować, jeżdżą na Białoruś i do Rosji, by tam zapłaciwszy, napawać się emocjami łowieckimi i zdobyć trofeum z niepozornego ptaszka… Może ciebie odgłos strzału z zadumy nie wyrywa, ale w ten pogodny letni wieczór płoszysz nim wszystko co żyje. Gdzie tu harmonijne współistnienie z naturą i docenienie jej piękna?

Podczas tak zwanych ciągów, wiosennym ciepłym wieczorem, najlepiej w bezwietrzny, samce słonek okrążają terytorium powolnym lotem wydając chrapliwe dźwięki. Cała sceneria takiego wydarzenia ma iście magiczną oprawę, chór głosów innych ptaków, spokój i zaduma, inne żerujące zwierzęta również dokładają do tego spektaklu swoją cegiełkę. Samiczki wysiadują na leśnych polanach i zrębach, gdzie błyskając jasnym podogoniem dają samcowi znak, że są gotowe. Wtedy kawaler ląduje, robi swoje i leci dalej poszukiwać innych. A tu myśliwy na polowaniu… również delektujący się pięknem przyrody, nie pomyśli i nie zdaje sobie sprawy, że dokonuje gwałtu na naturze, prześladując te ptaki podczas ich życiowego misterium odrodzenia. Jedyne wytłumaczenie jakie posiada to tradycja. Jak tu traktować ich poważnie, wierzyć w to co mówią? Szkód żadnych ten ptak nie robi, nikomu w niczym nie przeszkadza. Jedyną jego winą jest wpisanie się w poczet (nie naszej) tradycji i znalezienie na liście łownych. Już samo to jaki prowadzi tryb życia i morfologia ciała oraz zachowanie czynią zeń cenny unikat dla środowiska.

12191777_915791258510381_4543156247297493312_n

Słonce prócz wrogów naturalnych, zagraża przede wszystkim utrata siedlisk związana z osuszaniem podmokłych terenów leśnych, których ten ptak wymaga. Zamieszkuje wilgotne i podmokłe lasy liściaste, mieszane i bory z bogatym podszytem, których coraz mniej. Uważana za nielicznego, lokalnie średnio licznego ptaka lęgowego.

Reklamy

7 responses to “Mordowanie słonek – czego się nie robi dla przyjemności?

  1. Rytuał ,doznania duchowe!Co za bzdury …Kojarzy mi się to z najgorszymi instynktami sadystycznymi.Tchórze którzy muszą się dowartościować stojąc ze strzelbami wobec tak okazałych przeciwników.Gratuluję odwagi,dzielne z was chłopy.

    Polubienie

  2. Pingback: Negatywny wpływ polowań na ptactwo | Nie podaję ręki myśliwym

  3. Pingback: Polowania na Kaczki | Nie podaję ręki myśliwym

  4. Pingback: Przewodnik po Etyce Myśliwskiej | Nie podaję ręki myśliwym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s