Polowanie na Jarząbki – Mordowanie dla przyjemności i rozrywki.

10409701_902199833202857_1994696391593332925_n
Bardzo nie lubią myśliwi, kiedy publikujemy materiały o zabijaniu przez nich ptaków, ponieważ wtedy nie mają żadnego logicznego i sensownego argumentu na obronę swojej „świętej misji ochrony przyrody” jaką jest hobby zabijania. No bo jak wytłumaczyć racjonalnie potrzebę strzelania do nielicznego ptaka lęgowego, który przetrwał tylko w kilku regionach kraju i był wpisany do Czerwonej Listy Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce.  Jestem w stanie zrozumieć, jeżeli ktoś miałby takie hobby, wabiarstwo i chciał w ten sposób przywołać ptaka by go zobaczyć, ale nie! Myśliwy musi jeszcze strzelić, zabić, zdobyć trofeum… czy nie lepiej wygląda żywy ptak uwieczniony na fotografii ? Nie na takiej jak poniżej.

373

1 września zaczyna się sezon polowań na te tajemnicze ptaki, które jako skromnie ubarwione i skryte nie są łatwą zdobyczą, dostarczając tym samym polującemu na nie, wielu wrażeń łowieckich i pozytywnych przeżyć… Być może to, że są tak nieliczne przyczynia się do większej radości myśliwych z tych trofeów.

„Jeśli wyobrazicie sobie, pachnące wilgocią, gęste i rozbudowane leśne podszycie, bogate w runo, pełne powalonych i rozkładających się drzew, dających nie tylko pokarm (owady i ich larwy), ale także liczne kryjówki – to właśnie będzie ulubione mieszkanie Jarząbka.
Na nieszczęście dla niego – on lubi taki las, jakiego nie lubił w ostatnich czasach człowiek. Bo przez dziesięciolecia, dla nas – ludzi – wzorcowym lasem był las uporządkowany, osuszony, uprawiany i zagospodarowany.”
http://niechzyja.pl/pechowa-13-tka/jarzabek-tetrastes-bonasia/

1907576_809123659161961_1572804799595614401_n

Do końca XIX wieku te najmniejsze z naszych kuraków leśnych występowały dość licznie na terenie całego kraju. Dziś ich areał występowania ogranicza się tylko do kilku miejsc. Są to Karpaty i Podkarpacie, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, oraz Puszcze: Białowieska, Borecka, Augustowska, Borecka i Romnicka. Sporadycznie spotkamy je też w Wielkopolsce, a także Pomorzu Zachodnim i Północnym.

Ptaki łączą się w pary na całe życie, ale jak wiemy na przykładzie gęsi, takie „pierdoły” nie mają znaczenia dla myśliwych.

Jarząbki polegają na swoim maskującym ubarwieniu, dając się podejść niczym zając na miedzy. Zrywają się dopiero w ostatnim momencie, potrafiąc wywołać zawał serca u niespodziewającego się ich obecności wędrowca. Są świetnymi biegaczami, potrafią niemal bezszelestnie biegać po gęstym i pokrytym suchymi gałązkami podłożu. Pokarm jarząbków jest bardzo różnorodny. Porą wiosenno-letnią korzystają z pożywienia w postaci owadów, larw, owoców oraz nasion. Jesienią odżywiają się nasionami buka, chętnie wydobywają nasiona z szyszek drzew iglastych, żerują również na jałowcu oraz przemarzniętych owocach pozostałych na krzewach. Zimą ich głównym pokarmem stają się pączki drzew.

12019794_902199933202847_7557444584196169607_n

Siedliskowo jarząbki są wymagające, gdy ich teren zapewniać musi dostęp do wody, najlepiej w postaci strumyka, a także piaszczyste miejsca, wykorzystywane do kąpieli piaskowych ,jednocześnie lubią obecność świerkowych gęstwin. Preferują lasy stare, z bogatym podszytem, nieużytkowe i mozaikowe. To, że takich siedlisk coraz bardziej brak jest także przyczyną kiepskiej kondycji gatunku i tego nie negujemy. Dodajmy do tego rozmaite drapieżniki i odpowiedzmy sobie, czy jest sens do niego strzelać?

zd23jecie

W przypadku polowań na ptaki, widać jasno jak daleko argumenty myśliwych mijają się z rzeczywistymi ich pobudkami. Tutaj koronne argumenty nie działają i nie mają zastosowania. Zabija się dla przyjemności „wspaniałych przeżyć łowieckich”, które jak widać ściśle łączą się zabijaniem oraz dla krztyny mięsa.

Zawsze słyszymy o legendarnej etyce łowieckiej. Czy etycznym można nazwać wabienie niczego nie podejrzewającego, „głupszego” zwierzęcia, żerując na jego podstawowych instynktach, tylko po to, aby je zabić dla trofeum?

Dlaczego myśliwi zabijają jarząbki?

W publikacjach / podręcznikach łowieckich często natrafić można na stwierdzenie, że w odniesieniu do gospodarki łowieckiej, ptak ten nie posiada znaczenia gospodarczego. Odpowiedź znaleźć można na stronach myśliwskich. I tak chyba najlepiej – po prostu zacytować, bo jeśli napisze się coś od siebie, to będą „brednie i wymysły nawiedzonego zielonego”. Oddajmy więc głos polującym. Cytaty poświadczą po raz kolejny, jak bardzo u myśliwych wypaczone i zdeformowane jest pojmowanie piękna, oraz przeżywania natury.

Polowanie na jarząbki to wspaniały czas rozkoszowania się pięknem jesiennej przyrody i jej dźwięków wśród których trzeba rozpoznać charakterystyczną pieśń tokującego samca. Właściwie odpowiadając na jego wezwanie, mamy szansę zaprezentować mu się jako konkurent. (Wtedy zaciekawiony ptak patroluje rewir i zazwyczaj nadziewa na myśliwskiego pseudomiłośnika natury, obrywając śrutem).
Polowanie na jarząbki to łowy dla prawdziwych koneserów – miłośników polowania na ptactwo oraz miłośników sztuki wabienia. Nasza ekskluzywna oferta obejmuje polowanie indywidualne prowadzone pod czujnym okiem doświadczonego wabiarza, pełniącego rolę przewodnika i podprowadzającego, którego umiejętności i doświadczenie gwarantują wyjątkowe emocje.
Ty też możesz doświadczyć takiej przygody! Dysponujemy najlepszymi łowiskami i możemy przygotować takie polowanie dla Ciebie i dla Twoich przyjaciół!
http://hunting.info.pl/portfolio-item/jarzabki-z-wabikiem/

zdj333cie

Taki wpis-reklamę znajdujemy na stronie, która jak widzimy zajmuje się organizacją płatnego polowania na gatunek niegdyś wpisany do Czerwonej Księgi Zwierząt Zagrożonych:
http://nature-journal.uni.opole.pl/wp-content/uploads/2015/11/Hebda-eta-al-37-04.pdf

Zapolować może każdy pseudoekolog z piórem i strzelbą, nawet gdyby o ptakach nie wiedział nic, ma w ofercie przewodnika, który podprowadzi go do strzału… Cytujemy dalej. Pisownia oryginalna 🙂

.Nagle słyszę ten charakterystyczny furkot skrzydeł-są!!Serce zaczyna walić jak młot,oddech przyspieszony,zmysły wyostrzone.Stawiam ostrożnie kilka kroków- strzał od strony Czarka(mojego towarzysza polowania).Sukces!!!Jest jarząbek.Usciski,gratulacje,wymiana wrażeń.Oglądamy trofeum z wielkim zaiteresowaniem-to pierwszy jarząbek,którego widze „na żywo”.Po opadnieciu emocji ruszamy w dalsza drogę.Przedzierajac sie przez geste podszty kontempluje ze sw.Hubertem,prosząc go o tego jedynego jarząbaka.
Emocje powrocily.Nie moge uspokoic serca ani oddechu.Słyszę wołanie Czarka ide w jego kierunku pomału, ważąc każdy krok.Dochodzę do przecinki pod linia wsokiego napięcia.Wtem nad głową Czarka z gałezi sosny wysoko zrywa sie jarząbek,cały drżę z podniecenia sytuacjią.Kolega oddaje strzał-pudło.Niespodziewanie ptak skręca w moim kierunku,sprawnie lawirujac miedzy gałeziami,oddaje szybki strzał,kupa piór w powietrzu „Jest!!!!!”-wykrzykąlem.Radość nie zna granic,pojawiają sie łzy szczęscia.Udało sie upolowac tego pięknego i godnego szacunku ptaka.Uznajemy, ze to dotateczny sukces i kończymy polowanie.Udajemy sie w kierunku samochodu.Na miejscu rozpalamy ognisko.Dzielimy sie wrażeniamy,radość nie zna granic.Słońce pomału chowa sie za horyzont.Z usmichami na twarzy,dumni wracamy do domu. 
Jeszcze raz dziekuje koledze Czarkowi za możliwosc zapolowania na jarząbki i niesamowite przeżycie ,które z pewnością utkwi w mojej pamięci do końca życia.
http://łowiecki.pl/zdjecia/opis.php?p=1034

fot-Rafał-Łapiński-5-1024x682 (1)
Myśliwy podczas „harmonijnego obcowania z naturą…” Czyli pseudoekolog w lesie.

No cóż. Pomijając analfabetyzm, da się zauważyć inne defekty. Przede wszystkim z obu wpisów wynika i widzimy jasno: Myśliwy znajduje przyjemność w zabijaniu. Nawet jeśli przyjąć to jako całokształt przeżyć w kniei, spotkania ze zwierzęciem, zachwycania się naturą, to i tak zawarte jest w tym apogeum spaczenia, jakiegoś trudnego do pojęcia wykoślawienia emocjonalnego. Normalny człowiek pragnąłby jarząbka zobaczyć. Myśliwy zastrzelić i zobaczyć martwego. Normalnemu człowiekowi, aby zaznać radości, spełnienia i szczęścia wystarczyłoby ptaka ujrzeć i zrobić zdjęcie. Myśliwy musi zabić, zdobyć trofeum i postawić je sobie na półce. Przy okazji zakłócić spokój w lesie i spłoszyć mnóstwo innych zwierząt wokół. Co najtragiczniejsze w tym wszystkim, tak osobiście doświadczam podczas spotkań ze zwierzętami wszystkich tych emocji, które opisał tutaj myśliwy. Bez zabijania, z samej obserwacji. Jest to jak najbardziej możliwe. Co im się przez życie musiało stać czy jest to kwestia urabiania od najmłodszych lat? Pewnie jedno i drugie. W każdym razie wiemy, że odpowiedzią na postawione pytanie jest to, że myśliwy zabija / poluje dla przeżyć i emocji… Przed przyszłą psychologią stoją nie lada wyzwania.

jazabek_DSC00597
Smętne truchło – już jako zakurzone trofeum w czyjejś kolekcji.

Zastanawiają się Państwo pewnie jak to możliwe, ptak zagrożony, wpisany na Czerwoną Listę, jednocześnie strzelają do niego i jest łowny? Witamy w Polsce, gdzie tak właśnie wygląda ochrona przyrody pod dyktatem myśliwskich pseudomiłośników przyrody spod znaku PZŁ. Ekolodzy swoje, a myśliwi w zaparte. Dopóki nie zaprzestanie się w Polsce polowań na bażanty, zające, kuropatwy, jarząbki, kaczki, grzywacze, tak wszelkie baśnie myśliwych o ich dobrej woli wobec zwierząt, tępienie lisów z „troski” o te gatunki, zostawiamy tam gdzie jej miejsce – poza świadomym rozumem.

2

W kwestii jarząbków jak i kuropatw, nie będziemy siedzieć cicho. I zrobimy wszystko, aby doprowadzić do wyłączenia ich z listy ptaków łownych, z objęciem całkowitą ochroną gatunkową. A myśliwi, hmm… Będą mogli wtedy pokazać, czy rzeczywiście zależy im na jakiejś ochronie czegokolwiek. Pewnie jednak chęć przeżywania emocji i pieczystego będzie silniejsza.

Przykładowe filmy z polowań:

OWiIJuag572ayYvq0b5JVtHsFSWPoMN8DRmO5MAB (1)

__0e87dc14c07d99d9d031d0fd915a0b8d

1551

 

Reklamy

2 responses to “Polowanie na Jarząbki – Mordowanie dla przyjemności i rozrywki.

  1. Pingback: Negatywny wpływ polowań na ptactwo | Nie podaję ręki myśliwym

  2. Pingback: Polowania na Kaczki | Nie podaję ręki myśliwym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s