O nas

Jesteśmy grupą osób która sprzeciwia się obecnej formie sprawowania gospodarki łowieckiej w Polsce, której metody i sposoby wdrażane przez myśliwych doprowadziły na skraj zapaści kilka gatunków polskiej fauny. Sprzeciwiamy się zachowaniom patologicznym tego środowiska i monopolu na nieefektywną ochronę przyrody. Opowiadamy się przeciw okrucieństwu, znęcaniu się i prześladowaniu zwierząt dziko żyjących, które krzywdzone są dla rozrywki. Zajmujemy się odkłamywaniem zniekształconego obrazu polskiego łowiectwa, który uległ spaczeniu poprzez lata propagandy myśliwych uprawianej wśród nieświadomego społeczeństwa. Obalamy mity łowieckie.

Facebookowa strona Zamień strzelbę na aparat! powstała w marcu 2015 roku, pierwotnie pod inną nazwą. Od tamtej pory nie ustajemy w publikacjach, ukazując bestialstwo, obłudę, hipokryzję i zakłamanie części środowiska łowieckiego, jak i rzeczywiste motywy ”ochrony przyrody”. Obecnie działamy także na rzecz ochrony przyrody dzikiej, przed nadmierną presją ze strony łowiectwa, na terenie całego kraju, bez sformalizowanych struktur. Głośno zrobiło się o nas w grudniu 2015 roku, kiedy wraz z grupą zaprzyjaznionych aktywistów powstrzymaliśmy wigilijną masakrę zwierząt na terenie Puszczy Zielonka , przez myśliwych postrzeganą jako ”wspaniałą tradycję polowania wigilijnego”. Więcej o tych wydarzeniach w zakładce Nasze Akcje (click)

Niniejszy blog powstał nie tylko w wyniku sprzeciwu wobec bezsensownego zabijania zwierząt dla rozrywki i absurdów współczesnego łowiectwa, ale przede wszystkim z miłości do natury i troski o wspólne dobro jakim jest dla nas ojczysta przyroda. 

Poza kilkoma gatunkami,które czasami wchodzą w drogę człowiekowi, mogą czynić szkody w uprawach czy populacjach innych gatunków, nie ma żadnego racjonalnego usprawiedliwienia dla mordowania innych.

O co walczymy? Nasze postulaty

– Skreślenie zająca z listy zwierząt łownych i objęcie całkowitą ochroną gatunkową.
-Zakaz dokarmiania zwierząt łownych płodami rolnymi i ograniczenie dostępu do upraw.
-Skreślenie ptaków z listy zwierząt łownych
– Objęcie kuropatwy i jarząbka całkowitą ochroną gatunkową.
-Zakaz polowań zbiorowych ,które płoszą wszystkie zwierzęta,są nienaturalną,niehumanitarną ingerencją w ekosystem.
– Okresowe i powtarzalne badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych, oraz testy sprawnościowe.

Z pełną listą naszych celów i postulatów można zapoznać się w poście: 

Cele i postulaty społecznej kampanii informacyjnej ”Zamień strzelbę na aparat!”. 

Administratorzy strony :

~Laila Weganka, wolontariusz TOZ i wielu inicjatyw pro zwierzęcych, zawsze po stronie zwierząt. Nasza specjalistka od grafiki.

~Vera – Fotografia przyrodnicza i amatorska twórczość pisarska. Zdeklarowana przeciwniczka łowiectwa.Wegetarianka. Uwielbia podróże. 

~Taras Bulba Polityka, wkurzanie myśliwych. Założyciel strony.

~Octavian Miłośnik lasu i przyrody, podglądania dzikiego życia, w jego nie szkodzącej zwierzętom formie – cichej obserwacji. Wegetarianin. Kocha dziki i lisy. Wychowany w lesie i mieszkający przy nim, szuka tam wytchnienia i natchnienia kiedy tylko może.

~Villemo -Stażystka 🙂 Rolniczka z małej śląskiej wsi. Pasjonatka akwarystyki, malarstwa i spokojnego życia, mama i gospodyni swoich włości (łąki, pola, pastwiska). Hoduje kucyki. 

~ Krzysztof Administrator gościnny – Fundacja Zmieńmy Świat. Organizator wielu cyklicznych akcji dla zwierząt. Prowadzi małe schronisko i szpitalik dla kotów. Wegetarianin. 

~Grindewald – Artysta plastyk, ornitolog amator i przyrodnik. Na co dzień żywo interesujący się łowiectwem, aktywny uczestnik wielu forów i grup o tej tematyce.

~Snowden – Ciekawy przypadek 🙂 Niedoszły myśliwy, orędownik zmian w łowiectwie, choć nie jego stanowczy przeciwnik. Hobbystycznie czytuje ”Brać Łowiecką” i ”Łowca Polskiego”, które prenumeruje od lat. Niemal każdy urlop spędza w ambonach i czatowniach filmując oraz fotografując zwierzęta.

Polowanie to źródło wyjątkowej przyjemności. Myśliwi są od tego uzależnieni jak narkomani. Jeśli ludzkość będzie się rozwijać od barbarzyństwa ku cywilizacji, a nie odwrotnie, ten rodzaj przyjemności będzie za kilkadziesiąt lat przedmiotem wielu naukowych badań jako rodzaj uporczywie utrzymującego się atawizmu, patologii podtrzymywanej przez tradycję, a także różne ośrodki władzy. Wierzymy bowiem, że jeśli cywilizacja ma się rozwijać, to warunkiem ku temu jest szacunek i empatia wobec zwierząt.Zacznijmy postrzegać je jako czujące jak my istoty, nie zaś jako surowiec, trofeum, czy mięso.

Niegdyś polowania spełniały szereg istotnych potrzeb człowieka związanych z jego przetrwaniem w naturze, tak jak dostarczały pożywienia, ubrań, przedmiotów codziennego użytku. W obecnej rzeczywistości żadna z tych ról nie ma już znaczenia, chyba, że dla garstki oderwanych od rzeczywistości osobników, pragnących kultywować niechlubną tradycję ludzkości. Dziś każde polowanie jest dodatkowym aktem gwałtu na naturze, której resztki w przekształconym przez człowieka świecie przegrywają z nami na każdym polu. A główne poruszane argumenty przemawiające za łowiectwem, okazują się być często oderwanymi od rzeczywistości nadętymi frazesami dla nie zorientowanych. I te mity staramy się się obalać.

Zabijanie dla przyjemności to w oczach myśliwskiego lobby „piękny rytuał”, „wspaniała tradycja”, „wspólna przygoda”, „indywidualne przeżycie” (ileż adrenaliny daje taki strzał!), a nawet „etyka”, „racjonalna gospodarka leśna” i „działanie dla dobra środowiska”.

Zwierzęta żyjące w lasach stanowią własność skarbu państwa. Jednak wdrażana przez myśliwych gospodarka łowiecka służy tylko i wyłącznie ich własnym celom, którymi są ciągłe zwiększanie populacji zwierząt łownych, aby było na co polować oraz bogactwo trofeów i przeżyć na polowaniu. Dokarmianie populacje pospolitych zwierząt ‘’łownych’’ już dawno wymknęły się spod kontroli, a nieustannie hodowane są kolejne – na przykład Daniele w zagrodach. Zagęszczenie liczebności niektórych zwierząt przekroczyło pojemnościowe normy środowiska, obecne populacje nie są już w stanie wyżywić się samodzielnie z naturalnego przyrostu biomasy w swoim środowisku. Muszą więc korzystać z pól uprawnych i myśliwskiego dokarmiania. Taka ‘’gospodarka’’ jest oczywiście bardzo mile widziana przez myśliwych, cieszących się wówczas ‘’bogatymi łowiskami’’. Przyczynia się to jednak do występowania zwiększonych szkód w rolnictwie, i na pewno nie służy środowisku naturalnemu, tym bardziej nie ma nic wspólnego z czynną ochroną przyrody.
W imieniu państwa właśnie, gospodarką łowiecką zajmują się koła łowieckie.
W założeniu, mają one działać wedle określonych przepisów prawa, czyli m.in: chronić i kształtować środowisko przyrodnicze na rzecz poprawy bytowania zwierzyny, ochraniać i zachowywać różnorodność zwierzyny leśnej, utrzymywać strukturę wiekową i płciową oraz liczebność populacji zwierzyny. Tyle z pięknomowy. Życie swoje, a myśliwi swoje… Nie było by naszej inicjatywy, gdyby to wszystko funkcjonowało poprawnie, nawet z wyłączeniem aspektów etyczno – moralnych.

Bestialstwem którego dopuszczają się codziennie, myśliwi sami na własne życzenie stawiają się poza kręgiem ludzi cywilizowanych. Należy pokazywać na czym polega to chore hobby.

Bezsens oraz hipokryzja krwawej zabawy zwanej łowiectwem wyczuwany jest w wielu krajach świata. Coraz więcej ludzi rozumie, że w miarę postępu cywilizacji ta forma rozrywki nie ma racji bytu. Kropla drąży skałę – diametralne zmiany w tej dziedzinie są nieuniknione – to tylko kwestia czasu.

To strona skierowana nie tylko do przeciwników łowiectwa, ale również myśliwych. Do nich apelujemy: Zamieńcie strzelby na aparaty! Tak jak już zrobili to niektórzy z Was.  Na prawdę, świat się nie skończy, miasta i pola nie upadną jeśli choć kilu z Was przestanie polować.

Życzymy owocnych refleksji na stronie.

Pjuto

 

Reklamy

19 uwag do wpisu “O nas

 1. Jak dobrze poczuć, że jest ogromna grupa ludzi, która myśli tak ja ty. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości! Obalimy barbarzyńców, wiem to na pewno!

  Polubienie

 2. Nie spodziewałam się znaleźć takiego czegoś w Internecie, teraz gdy wszędzie jest cenzura jak za czasów II w. św.
  Mój sąsiad jest myśliwym i chętnie bym my wygarnęła, gdyby nie był moim pracodawcą. Te gnoje strzelają lisy, który od lat mieszkają w moim sadzie i nikomu nie wadzą. Gdy widzę gąski na przelotach, to mi się żal ich robi, szczególnie tych pojedynczych krótkodziobych, małych, czy bernikli.

  Powodzenia życzę w tępieniu tego dziadostwa.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 3. Ja też mam prawo twierdzić, że jesteście stronniczy i piszecie w wielu miejscach bzdury, naciągacie fakty i przekazujecie półprawdy, skrywając skrzętnie niewygodne dla was informacje. Czy nic nie macie ważniejszego do roboty? Ten blog to pasja, hobby, co to jest. Czy z tego da się żyć? Chyba tak. I to pewnie nieźle, skoro aż tak się mu poświęcacie. Normalny człowiek zajął by się utrzymaniem rodziny a nie farmazonami.

  Polubienie

  1. Witamy serdecznie pana na na stronie.Mamy nadzieję, że lektura tego bloga będzie dla pana owocna, i bogata w dojrzałe refleksje. A jakie to niewygodne informacje skrzętnie skrywamy? 🙂 Mamy bardzo dużo ciekawych zajęć do wykonywania. To nie pasja ani hobby, strona powstała z potrzeby serca zaangażowanych w nią osób. Nie, z tego nie da się żyć. Każdy z nas pracuje w swoim zawodzie, a stroną zajmujemy się w czasie wolnym, społecznie, nie pobierając od nikogo za to żadnych pieniędzy. Normalny, wolny człowiek zajmuje się czym chce i rozwija i realizuje, nie dla każdego priorytetem w życiu jest poświęcenie się rodzinie, czy zakładanie jej. Pozdrawiamy, ekipa NPRM.

   Polubienie

   1. Hej. Mam pytanko. Mam prywatny las. Kilka hektarów. Nie jest ogrodzony ani nic. Ostatnio zauważyłam że ktoś zrobił w moim lesie nęcisko. Nie wiem czy myśliwy czy klusownik. Czy wgl.myśliwiec mogą tak w prywatnym lesie? I na pewno tam.będą strzelać strach wyjść na spacer

    Polubienie

  1. Oczywiście, nikt nie zamierza zakazywać wam strzelać, jeśli tylko czynicie to zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli natomiast zamierza pan strzelać do czego chce, nie sugerując się listą gatunków łownych proszę czynić to śmiało i chwalić się wszem i wobec, a my nie omieszkamy przyczynić się do uzdrowienia łowiectwa i wyeliminowania pana z szeregów PZŁ. Pozdrawiamy !

   Polubienie

   1. Potrzebuje pomocy,
    Mieszkam od 7 lat w bliskim sąsiedztwie zagajników i las-ków, dzisiejsze polowanie skończyło się wezwaniem twz organów ścigania, niestety zanim przyjechała policja wszyscy zniknęli.
    Mam zdjęcia po polowaniu łuski ślady itp, niestety jak zobaczyli że biegnę do nich z telefonem to uciekli chłopcy z pistolecikami.
    Mam małe dzieci w domu i coraz bardziej czuję się zagrozony, dziś śrut leciał mi na dach, co dalej robić? Prosze o podpowiedzi.

    Polubienie

 4. „Strona nie ma na celu nikogo obrażać…”
  …a komentarze takie, że aż strach czytać.
  Obawiam się tych, którzy zioną nienawiścią do drugiego człowieka,
  i którzy sprawiają wrażenie,
  że prędzej wyratują zwierzaka z płonącego domu, niż człowieka.
  Każde mordowanie, czy ludzi czy zwierząt- dla przyjemności- jest złem.

  Ale zabić też można słowem. Jest ono jak miecz, więc baczmy, byśmy siebie nawzajem nie pozabijali.

  Pozdrawiam i życzę dobra.

  Polubienie

 5. Czy można jakoś z Wami nawiązać kontakt? Robimy w Bydgoszczy Wolną Sesję Obywatelską na temat ekologii, ochrony Puszczy, ochrony wolnożyjących zwierząt – czy zgodzilibyście się wziąć w niej udział?

  Polubienie

  1. Witam, kontakt najlepiej poprzez stronę na facebooku lub mail. My raczej nie bierzemy udziału w żadnych takich spotkaniach :/ Stroną i kampanią zajmujemy się w czasie wolnym od pracy i ledwo starcza na to wszystko czasu.

   Polubienie

 6. Hmmm… Jestem Myśliwym. Moim zdaniem obraz myślistwa w Polsce jest totalnie wypaczony. Zawsze staram się pokazywać jak na prawdę wygląda praca Myśliwego, o co w tym chodzi, co dokładnie robimy. Uważam, że kluczem jest szerzenie wiedzy o rolnictwie, naturze, przyrodzie, roli człowieka, łowiectwie, lasach, ekosystemach, zwierzętach i wiele wiele innych. Dlatego też chętnie odpowiem merytorycznie na wszystkie pytania (jeśli tylko mi czasu staczy). Proszę o zachowanie kultury w wypowiedziach i pytaniach. Ja ze swojej strony obiecuję zachowywać sie kulturalnie i nikogo nie obrażać. Na wyzwiska nie odpowiem. Merytorycznej dyskusji jestem wręcz głodny. Przyrodą interesuję się już od ponad 20 lat. Pozdrawiam i życzę sobie i Wam owocnej dyskusji.

  Polubienie

  1. Skoro wyrywa się Pan do wyjaśnień to chciałbym skorzystać.
   Oficjalne cele myślistwa w Polsce są mi mniej więcej znane, regulacja liczebności zwierzyny, wypieranie jej z terenów rolniczych, teraz jeszcze pozyskanie dziczyzny do nowo powstających sklepów Lasów Państwowych (co tłumaczyłoby nasilenie polowań w moim rejonie w ostatnich miesiącach). Przepraszam, nie mogłem sobie darować tego ostatniego.
   Wszystkie nieoficjalne cele polowań podpowiada mi niestety moja bogata wyobraźnia, częste wizyty w terenie i strony takie jak ta. Ale nie o to chodzi, proszę Pana tylko o wyjaśnienie jaki jest statut takiego zabitego zwierzaka, tego co z niego zostało, czy resztki zabitego zwierza stają się śmieciem komunalnym, kto odpowiada za to co się z nimi stanie.
   Pytam bo zastanawiam się co myśleć o rozczłonkowanej sarnie leżącej przy drodze na worku na odpady nieużyteczne, tzw. balast. Czy takie zwłoki są zgłaszane do odbioru służbom komunalnym, i jako co, balast czy odpad biodegradowalny? Czy samorząd ma się obawiać że takie coś leży na terenach spacerowych i czeka albo nie czeka na odbiór, bo szczere pole raczej nie ma adresu? Jak wytłumaczyć dziecku, o ile nie straci mowy na widok oskórowanego zwierzaka z odciętymi nogami na wysokości kolan, gdy zapyta dlaczego ta sarna nie żyje, co się z nią stało? No właśnie co, skóra na ozdobę, poroże, jeśli było, na trofeum? Czy to się mieści w oficjalnych celach myślistwa, czy to tylko efekt działań jakiegoś niekontrolowanego „hobbysty” z flintą?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s